פסיכולוגי / רגשי

לידת תינוק הסובל מאחד ממומי הראש צוואר (כולל חיך ושפה שסועים) מהווה הלם למשפחה ולסביבה, והמום ממנו הוא סובל הינו בעיה רפואית מורכבת וקשה לפתרון למערכת הרפואית. עקב מורכבות ודרמטיות הבעיה, ועקב השונות החברתית הבולטת, מהווה מצב זה מוקד התייחסות לכל סביבת הילד. מכיוון שכך ראוי וכדאי להיות בקשר עם פסיכיאטרית ילדים ועם עובדת סוציאלית שתלווה את המשפחה לאורך שנות השיקום והטיפול.

קשיים פסיכולוגיים/רגשיים – הורים
אין זה פשוט להורה להסתגל לרעיון כי ילדו סובל מבעיה אשר תלווה אותו באופן ניכר משחר ילדותו ותכלול ניתוחים וטיפולים שונים. אין זה פשוט להסתגל למראה החיצוני המעט מעוות, ולשוני החברתי הרב והחרדות שהוא מביא בעקבותיו.
מסיבה זו משולבים בצוותי חיך/שפה גם עובד/ת סוציאלי/ת ופיסיכיטאר/ית אשר יהיו זמינים לשוחח עם הורים, לתמוך ואף לתת עזרה ממשית, סוציאלית או אחרת, כאשר יש בכך צורך.
בנוסף, העובדה שהילד צפוי לעבור טיפולים וניתוחים שונים לאורך ילדותו, מעלה את הצורך בהכנה רגשית מקצועית להורים, כדי להתכונן נפשית לקראת תהליכים אלו בצורה בריאה ונכונה.

קשיים פסיכולוגיים/רגשיים – הילדים
ילד המתמודד עם שפה/חיך שסועים עשוי לגלות קשיים פסיכולוגיים, חברתיים וכו' עקב מצבו. הקושי עשוי לצוץ בגילאים שונים במהלך חייו. תמיכה מקצועית של פסיכיאטר/ית ילדים חשובה וחיונית כדי לתת לילד את המענה הבריא והכלים להתמודדות.
בנוסף, העובדה שהילד צפוי לעבור טיפולים וניתוחים שונים לאורך ילדותו, מעלה את הצורך בהכנה רגשית מקצועית לילד, כדי להכינו נפשית לקראתם בצורה בריאה ונכונה- בכל גיל, בהתאם לבשלות ולהבנת הילד.

 

דילוג לתוכן